Pomiar absolutny pozycji windy
5 maja 2019

Jaki enkoder wybrać?

Jaki enkoder wybrać?- to dylemat przed którym stoi każdy automatyk i konstruktor. Od tego wyboru zależy jakość pracy i poprawność działania aplikacji. Pytanie to jest często zadawane, tym bardziej, że wzrasta ilość aplikacji i branż , w których zastosowanie mają enkodery. Aby znaleźć najlepsze rozwiązanie należy wziąć pod uwagę oprócz najważniejszych wytycznych ( takich jak rodzaj aplikacji, środowisko pracy i wymagana dokładność pomiarowa) również technologię pomiaru enkodera.

Enkoder optyczny

Jak sama nazwa wskazuje działanie tych enkoderów oparte jest na technologii optycznych czujników. Dzięki temu enkodery optyczne charakteryzują się najwyższą dokładnością i stuprocentową odpornością na pola magnetyczne, co rekomenduje je m.in. do pracy w trudnych środowiskach napędowych. Enkodery optyczne ze względu na wysoką rozdzielczość pomiarową ( enkodery Kübler: do 21 bit/ 1 obrót) dedykowane są również do aplikacji, które wymagają dużej dokładności pomiarowej oraz powtarzalności pomiaru. Enkodery optyczne zarówno inkrementalne jak i absolutne wykorzystywane są niemal w całym przemyśle: od maszyn CNC i ploterów począwszy po roboty, suwnice, dźwigi, elektrownie wiatrowe, stoły współrzędnościowe, maszyny do przetwórstwa, poprzez całe linie produkcyjne. W wersjach absolutnych enkoderów optycznych występuje wiele wariantów współpracujących z protokołami sieci przemysłowych (Profinet, Ethernet IP, Profibus, CANopen, Modbus, EtherCat). Enkodery optyczne Kübler dostępne są w wersjach od 24mm do 70mm.

UWAGA: Enkodery optyczne nie są programowalne, a ich rozdzielczość wynika wprost z zastosowanego pomiarowego dysku optycznego

Enkoder magnetyczny

Enkodery magnetyczne dzięki swej technologii są bardzo wytrzymałe, a ich kompaktowa budowa sprawdza się szczególnie w małych przestrzeniach. Polecane są do pracy w prostych aplikacjach, gdzie nie wymagana jest wysoka dokładność a niska cena jest przeważającym atutem. Enkodery magnetyczne firmy Kübler dostępne są z rozdzielczością do 14 bit/1 obrót. Enkodery te dedykowane są szczególnie dla maszyn mobilnych ( maszyny budowlane, maszyny drogowe, maszyny rolnicze).Ze względu na sposób pomiaru enkodery te mogą być wykonane z wysokim stopniem ochrony IP.

Jedną z wersji enkoderów magnetycznych jest system bazujący na pierścieniu magnetycznym z czujnikiem magnetycznym. Niewątpliwymi zaletami tego systemu jest dostępność pierścienia z otworem do 390mm oraz prostota montażu ( te enkodery zwane są również bezłożyskowymi)

UWAGA: Enkoderów magnetycznych nie należy stosować w środowiskach napędowych, gdzie występują falowniki.

Więcej o enkoderach: https://www.kuebler.com/pl/produkty/pomiar/enkodery

www.kubler.pl

YouTube: KublerPoland

Facebook: @KublerPoland

Komentarze są wyłączone.

//]]>